Staż mgra Adama Szulca podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Szwecji

  • 11 września 2018

W dniach od 1.08.2018 roku do 11.08.2018 roku w Sztokholmie w Szwecji odbywały się drugie Mistrzostwa Europy Głuchych mężczyzn do 21 lat. Organizatorami Mistrzostw były: Europejska Organizacja Sportu Niesłyszących (EDSO) oraz Szwedzka Federacja Sportu Niesłyszących.

Pierwsze mistrzostwa Europy mężczyzn głuchych do lat 21 odbyły się w 2016 roku we Wrocławiu, gdzie polscy zawodnicy wywalczyli złoty medal. Relację autorstwa mgra Adama Szulca z Mistrzostw we Wrocławiu można znaleźć pod adresem:

https://www.degruyter.com/downloadpdf/j/humo.2017.18.issue-2/humo-2017-0015/humo-2017-0015.pdf

Podczas Mistrzostw w Szwecji Instytut Kultury Fizycznej i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego reprezentował mgr Adam Szulc, który od 2015 roku współpracuje z męskimi i kobiecymi piłkarskimi reprezentacjami narodowymi Polskiego Związku Sportu Niesłyszących, prowadząc regularne badania antropomotoryczne zawodników. Kierownikiem badań jest dr hab. Krzysztof Buśko prof. UKW.

Podczas Mistrzostw, Adam Szulc odbywał, na zaproszenie Polskiego Związku Sportu Niesłyszących oraz Europejskiej Organizacji Sportu Niesłyszących (EDSO), staż organizacyjno-naukowy. W reprezentacji Polski mgr Adam Szulc pełnił funkcję kierownika drużyny, dzięki czemu uczestniczył w spotkaniach organizacyjnych kadry trenerskiej i managerskiej reprezentacji biorących udział w Mistrzostwach oraz z organizatorami Mistrzostw. Podczas meczów mgr Adam Szulc odpowiedzialny był za kontakty z sędziami oraz przedstawicielami EDSO, a także za wypełnianie dokumentacji meczowej i przeprowadzanie zmian w reprezentacji Polski.

Działania organizacyjne prowadzone przez mgra Adama Szulca wsparł Magnificencja Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy pismami skierowanymi do Organizatorów Mistrzostw. Przedstawiciele Organizatorów Mistrzostw otrzymali pamiątkowe albumy o Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego oraz o Bydgoszczy. Władze województwa kujawsko pomorskiego, oprócz albumu o naszym województwie, przygotowali także pierniki, które są jednym z symboli Torunia i naszego województwa.

W Mistrzostwach brało udział osiem zespołów podzielonych na dwie grupy. Grupa pierwsza: Turcja, Belgia, Polska i Republika Czeska. Grupa druga: Rosja, Ukraina, Szwecja i Grecja. Reprezentacja Polski w fazie grupowej zremisowała 2:2 z drużyną Belgii, przegrała z tryumfatorami mistrzostw – drużyną Turcji 1:6 oraz wygrała 5:1 z drużyną z Czech. Remis z Belgią zaważył na ostatecznej, trzeciej, pozycji w grupie. Zajęte trzecie miejsce w grupie pozwoliło grać reprezentacji Polski o miejsca 5-8. Pierwszy mecz z drużyną Grecji Polacy wygrali 3:1, drugi mecz pozwalający zająć piąte miejsce Polacy wygrali 3:0 z drużyną Szwecji. Ostatecznie, podczas Mistrzostw, reprezentacja Polski wygrała 3 spotkania, jedno zremisowała i jedno przegrała. Trenerem reprezentacji Polski jest Aleksander Opaczewski z Bydgoszczy.

Udział w stażu podczas Mistrzostw w Szwecji umożliwił mgr. Adamowi Szulcowi nawiązanie nowych znajomości z oficjelami, trenerami i zawodnikami z różnych krajów europejskich oraz przeprowadzenie badań ankietowych zawodników z 6 krajów.

Szczegóły mistrzostw w Szwecji można znaleźć pod adresem https://u21eurodeaf2018.com/teams/

Relacje, autorstwa mgra Adama Szulca, można znaleźć na stronach Polskiego Związku Sportu Niesłyszących:

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-1-dzien

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-2-dzien

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-3-dzien-polska-belgia-22

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-4-dzien

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-5-dzien-polska-czechy-51

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-6-dzien

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-7-dzien-polska-turcja-16

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-8-dzien

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-9-dzien-polska-grecja-31

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-10-dzien

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-11-dzien

http://www.pzsn.pl/aktualnosci/meg-u-21-w-pilce-noznej-mezczyzn-12-dzien

Korzystając z okazji, chciałbym złożyć serdeczne podziękowania za możliwość uczestniczenia w stażu naukowo-organizacyjnym podczas drugich Mistrzostw Europy U21 w Szwecji:

  • Panu prof. dr hab. Jackowi Woźnemu - Magnificencji Rektorowi UKW,
  • Panu dr. hab. Markowi Macko – Prorektorowi ds. Rozwoju i Współpracy UKW,
  • Panu prof. dr hab. Zygmuntowi Babińskiemu – Dziekanowi Wydziału KFZiT,
  • Panu dr. hab. Mariuszowi Zasadzie - Dyrektorowi Instytutu Kultury Fizycznej UKW,
  • Panu dr. hab. Krzysztofowi Buśko – Kierownikowi tematu badawczego,
  • Panu Jarosławowi Jańcowi - Prezesowi Polskiego Związku Sportu Niesłyszących,
  • Panu Wojciechowi Stempurskiemu – Wiceprezesowi Polskiego Związku Sportu Niesłyszących,
  • Panu Aleksandrowi Opaczewskiemu – Trenerowi Reprezentacji Polski U21.

Z poważaniem,
Adam Szulc, Instytut Kultury Fizycznej

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Instytut Kultury Fizycznej
ul. Sportowa 2, 85-091 Bydgoszcz
tel. 52 32 31 706